cumhurbaskanligi-sarayi

Erdoğan’ın yeni sarayının etiket fiyatı ortaya çıktı: 600 milyon dolar

1929 • 05 Kasım 2014

Bu yazı 4 Kasım 2014 tarihli “Price tag of Erdogan’s new palace revealed: $600m” adıyla Financial Times’ta yayımlanan haberin Türkçe çevirisidir.

Maliyetinin önceki tahminlerin iki katı olan 600 milyon doların üzerinde olduğunun, hükümet tarafından kabul edilmesi üzerine, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1000 odalı sarayıyla ilgili tartışmalar daha da derinleşti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Beyaz Saray, Elysee ve Buckingham Sarayı’nın bile yanında “cüce” gibi kaldığı tesisin toplam 1.37 milyar TL’ye mal olacağını, bunun şimdiye dek harcanan 964 milyon TL’sinin başbakanlık bütçesinden çıktığını söyledi. Daha önceki tahminler ise sarayın maliyetinin 780 milyon TL olacağı yönündeydi.

Yeni ve dinamik Türkiye’nin sembolü olarak, Erdoğan mahkeme kararını hiçe sayarak sarayını korunan ormanlık bölgeye yaptı. Erdoğan’ı eleştirenler durumu kınayıp, bu hareketi gelmiş geçmiş en otoriter ve güçlü bir liderin *ifratı olarak değerlendirdiler.

Salı günkü konuşmasında Muhalif Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu şu sözlere yer verdi: “3 milyon işsizin olduğu bir ülkede sözüm-ona sultan kendisi için bir saray yaptırıyor.” Muhalefet lideri sayıştay rakamlarına göre müteahhitlere fazla para ödendiğini belirtti ve ekledi: “Siz yüzlerce ağacı kestiniz ve bu sarayı kendiniz için yaptınız.”

Geçtiğimiz ay kullanıma açılan tesis Türkiye’nin geleneksel Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyor. Saray muhteşem bir ağaçlandırılmış iç koridora sahip, ayrıca yeraltı sığınağı ve park alanını da bünyesinde barındırmakta.

Başlangıçta ülkenin başbakanının iskanı için tasarlanan yapı, Erdoğan’ın başbakanlık görevini bırakıp -doğrudan halkın oyuyla- cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından bazı eklemelerle birlikte devlet başkanının kalabileceği bir makam haline getirildi ve kökleri Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e kadar uzanan Çankaya Köşkü’nün yerini aldı.

“Nasıl bir ülkede yaşadığımızın, nasıl bir yönetim anlayışı ile yönetildiğimizin en güzel örneğidir Erdoğan’ın kaçak sarayı.” diye yazıyor Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olan Mehmet Yılmaz. Vergi verenlerin bu şekilde açık ihale yapılmamış bir yapı için harcanan miktarları bilmeye ihtiyaçları vardır diyor ve ekliyor: “Demokratik ve demokratik olmayan yönetim tarzları arasındaki en temel fark şeffaflıktır.”

Mart ayında mahkeme inşaatı durdurma kararı verdiğinde, Erdoğan bu kararın – eski dost yeni düşman İslami Fethullah Gülen hareketini kastederek – “paralel devlet” işi olduğunu söylemişti. Yine aynı dönemde “Hiç kimse bu yapının inşasını durduramaz, hiç kimse bu yapıyı yıkamaz.” diyerek konuyla ilgili görüşünü ilan etmişti.

AK Parti iktidarının destekçilerine göre, *ifrat veya otoriterlik suçlamasında bulunanlar azınlıktalar. Halkın yarısının desteğini almış Erdoğan’ın güçlenmesi ve imtiyazlı hale gelmesini onun dindar muhafazakar tabanı olumlu karşılıyor. Onlar yaşam standartlarının ve hizmetlerin iyileştiğini ve Erdoğan’ın Türkiye’nin uluslararası rolünü arttırdığını düşünüyorlar.

İfrat: Herhangi bir konuda çok ileri gitme, ölçüyü aşma, aşırı davranma, taşkınlık, tefrit karşıtı. (TDK)

 

Kaynak:

Price tag of Erdogan’s new palace revealed: $600m

Kategori: GÜNCELSİYASET
Etiketler:

İlgili Gönderiler